01 Lutego 2021

Zmarł Ryszard Szurkowski

Zmarł Ryszard Szurkowski

 

Polski Związek Kolarski z głębokim żalem informuje, iż w dniu dziesiejszym, czyli  lutego  01 lutego 2021  w wieku 75 lat zmarł

Ś.P. Ryszard Szurkowski

olimpijczyk, mistrz kolarski, Prezes Polskiego Związku Kolarskiego w roku 2010.

Ryszard Szurkowski urodził się w 1946 roku w Świebodowie. W latach 60. i 70. był jednym z najwybitniejszych polskich sportowców. Zdobył dwa srebrne medale olimpijskie (na IO w Monachium i Montrealu). Na swoim koncie miał także trzy złota mistrzostw świata w kolarstwie szosowym, oraz jeden srebrny. Cztery razy wygrywał także Wyścig Pokoju. W sumie w tym wyścigu przejechał 89 etapów (w tym aż 52 w koszulce lidera). Wygrał 13 z nich. 

Po zakończeniu kariery pozostał przy kolarstwie - trenował reprezentację Polski, później był też szefem wyszkolenia PZKol.  Prowadził pierwszą w Polsce zawodową grupę Exbud Kielce.

Żegnaj Mistrzu. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci. 

W imieniu środowiska kolarskiego 

Krzysztof Golwiej

Prezes

 

Msza pożegnalna odbędzie się w dniu 05 lutego 2020 roku o godz. 13.30 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie ul. Księdza Prymasa Augusta Hlonda 1.

Pogrzeb odbędzie sie dnia 13.02.2021 (sobota) o 14.00 odbędzie się ceremonia pogrzebowa w kościele -  Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wierzchowicach koło ŚWIEBODOWA.