28 Sierpnia 2017

Gracjan Szeląg 25. w Tour de l'Avenir

Gracjan Szeląg 25. w Tour de l'Avenir

Najlepszym z Polaków w zakończonym w niedzielę Tour de l'Avenir był Gracjan Szeląg, który po ostatnim z alpejskich etapów awansował na 25. pozycję. Zwycięzcą wyścigu został Kolumbijczyk Egar Bernal.

Za kolarzami 54. edycja Tour de l'Avenir, jedna z najważniejszych etapówek dla kolarzy do lat 23, zaliczana do cyklu Pucharu Świata. Wyścig składał się z dziewięciu etapów - sześć z nich dawały pole do popisu zawodnikom lepiej czującym się w sprintach z grupy, niżeli na górskich podjazdach, których z kolei nie brakowało na trzech finałowych odcinkach prowadzących po alpejskich szosach.

W wyścigu, który rozgrywany jest w formule narodowej, rywalizowały 24 reprezentacje z całego świata. Nad występem naszej reprezentacji, jadącej w składzie Alan Banaszek, Piotr Brożyna, Michał Paluta (wszyscy trzej CCC Sprandi Polkowice), Szymon Sajnok (Attaque Team Gusto), Gracjan Szeląg (Altopack Eppela) oraz Szymon Tracz (Wibatech 7R Fuji), czuwał debiutujący w roli trenera kadry młodzieżowej Tomasz Kiendyś.

Polacy znacznie lepiej czuli się na pierwszych sześciu etapach, podczas których rolę lidera zespołu odgrywał celujący w sprinterskie finisze Alan Banaszek. Ich zadaniem było kontrolowanie sytuacji na trasie i łapanie ucieczek tak. Choć Banaszek na każdym z sześciu etapów finiszował w czołowej dziesiątce, nie zdołał sięgnąć po etapowe zwycięstwo. Najbliższy tego był na mecie 6. etapu, zajmując wówczas 2. pozycję i przegrywając jedynie z Kolumbijczykiem Alvaro Hodegiem.

Gdy wyścig wjechał w góry, Polacy niestety byli już mniej widoczni. Na trudnych, liczących po kilkanaście kilometrów podjazdach, nie byli w stanie zabierać się w kluczowe odjazdy. Najlepszym z naszych orlików był Gracjan Szeląg. Ostatecznie zakończył on rywalizację w wyścigu na 25. miejscu. Triumfatorem końcowej klasyfikacji generalnej "młodzieżowego Tour de France" został Kolumbijczyk Egar Bernal.