31 Sierpnia 2017

Tomasz Marczyński z drugim zwycięstwem na Vuelcie

Tomasz Marczyński z drugim zwycięstwem na Vuelcie

Po drugie etapowe zwycięstwo w 74. edycji Vuelta a Espana sięgnął dziś Tomasz Marczyński. Kolarz belgijskiej drużyny Lotto Soudal, podobnie jak poprzednim razem, sukces zapewnił sobie po ucieczce.

Tak samo jak na 6. etapie Vuelta a Espana, ostatniego z trzytygodniowych wyścigów szosowych sezonie, także teraz w ucieczkę dnia zabrała się liczna grupa kolarzy, pośród których byli Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) i Paweł Poljański (Bora-hansgrohe). W miarę upływu kilometrów skład czołówki jednak malał, za to przewaga czasowa pozostających z przodu zawodników względem peletonu była na tyle duża, że na 50 kilometrów przed metą było niemalże pewne, iż to właśnie któryś z harcowników sięgnie po etapowe zwycięstwo.

Ostatni z podjazdów wyznaczonych na trasie, wiodący pod Puerto del Torcal, zredukował ucieczkę do zaledwie pięciu kolarzy, w tym dwójki Polaków. W końcu na solową próbę odjazdu zdecydował się Marczyński, zostawiając za plecami Poljańskiego i trójkę pozostałych kolarzy. Niezagrożony dojechał on samotnie do mety, przekraczając ją z blisko minutą zapasu nad rywalami. Tym samym Marczyński zapisał na swoim koncie drugi już etapowy sukces na tegorocznej edycji hiszpańskiego Wielkiego Touru. Paweł Poljański finiszował na 4. pozycji.

Liderem klasyfikacji generalnej wyścigu po 12 rozegranych etapach pozostał Brytyjczyk Christopher Froome z ekipy Sky, a najlepszym z Polaków jest Rafał Majka (Bora-hansgrohe), jednak zajmuje on odległą, 45. pozycję.

Fot.  Unipublic/Photogomez Sport