02 Września 2020

Mistrzostwa Świata w kolarstwie szosowym 2020 w mieście Imola (Włochy).

Mistrzostwa Świata w kolarstwie szosowym 2020 w mieście Imola (Włochy).

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) przyznała miastu Imola organizację szosowych Mistrzostw Świata UCI 2020. Światowej sławy włoskie miasto i jego region, Emilia-Romagna, będzie gospodarzem wydarzenia w dniach 24-27 września.

Na stronie UCI możemy między innymi przeczytać:

„Program zawodów UCI Worlds został dostosowany do aktualnego globalnego kontekstu zdrowotnego, naznaczonego pandemią Covid-19: w tym roku będą rozgrywane tylko wyścigi (start wspólny i jazda indywidualna na czas) w kategorii Elite. Większość najlepszych sportowców w kategoriach Elita mężczyzn i kobiet jest już w Europie, w przeciwieństwie do ich młodych zawodników (juniorzy i do 23 lat), których delegacje krajowe, dla znacznej części z nich, nie będą obecne. możliwość podróżowania do Włoch ze względu na ograniczenia w podróżowaniu dotyczące obywateli wielu krajów na całym świecie. Dlatego ograniczenie programu do kategorii Elita nie pozwala nieuczciwie pozbawiać bardzo dużej większości młodych sportowców możliwości udziału w zawodach.

 

Chociaż start i metę wszystkich imprez zaplanowano na torze samochodowym Imola, trasy zaproponowane przez komitet organizacyjny wyróżniają się dużym stopniem trudności: trasa wyścigu szosowego mężczyzn będzie wynosiła 259, 2 km przy całkowitym przewyższeniu prawie 5000 m, podczas gdy długość trasy dla kobiet wyniesie 144 km przy łącznej wysokości około 2750 m. Przejechany tor (28,8 km) będzie taki sam dla kobiet i mężczyzn (9 okrążeń dla mężczyzn, 5 dla kobiet) i obejmie dwa trudne podjazdy (w sumie 3 km ze średnim nachyleniem 10% i odcinki osiągające 14%).
Te cechy pozwolą zaoferować kolarzom profil porównywalny z profilem Aigle-Martigny (Szwajcaria), który będzie sprzyjał atakującym i góralom, powinien doprowadzić do bardzo ciekawych wyścigów.   
Trasa do jazdy na czas (do pokonania raz dla mężczyzn i kobiet), która jest dość płaska, będzie mierzyła 32 km i będzie miała 200-metrowy spadek odpowiedni dla najpotężniejszych specjalistów od jazdy indywidualnej na czas.   
Miasto położone około 40 kilometrów od Bolonii, Imola było już gospodarzem szosowych Mistrzostw Świata UCI w 1968 roku. Zwyciężyli Włoch Vittorio Adorni i Holender Keetie van Oosten-Hage. Autodromo Enzo i Dino Ferrari były także sceną kilku przybyszów na scenę Giro d'Italia.
Komitet organizacyjny Mistrzostw Świata UCI 2020 w Imoli może zatem czerpać z bogatego doświadczenia w organizacji międzynarodowych imprez i światowej klasy infrastruktury.

 Program szosowych mistrzostw świata UCI 2020:

- Czwartek 24 września:    jazda indywidualna na czas Elity Kobiet,
- piątek, 25 września:        jazda indywidualna na czas Elity mężczyzn,
- Sobota 26 września:       wyścig ze startu wspólnego Elity kobiet,
- Niedziela, 27 września:   wyścig ze startu wspólnego Elity mężczyzn.   

David Lappartient, Prezydent UCI, powiedział: „Gratuluję komitetowi organizacyjnemu Imola bardzo wysokiej jakości złożonego projektu imprezy, który udało im się stworzyć w bardzo krótkim czasie. Chciałbym również podziękować trzem innym kandydatom, Peccioli (Włochy), Alba Adriatica (Włochy) i Haute-Saône (Francja), którzy również przesłali solidne projekty UCI. Wybór nie był łatwy, ale pokazuje, że nawet w tak trudnym kontekście jak ten, przez który przechodzimy, Mistrzostwa Świata UCI pozostają bardzo atrakcyjne dla miast i ich regionów.” 

„Chociaż wiadomość o przyznaniu Imola szosowych Mistrzostw Świata UCI 2020 to doskonała wiadomość, nadal myślę o komitecie organizacyjnym Aigle-Martigny i chciałbym im szczerze podziękować za zaangażowanie. oraz jakość naszej współpracy w ciągu ostatnich dwóch lat.”

„Nagroda za tegoroczne szosowe Mistrzostwa Świata UCI we Włoszech ma w oczach UCI silny wymiar symboliczny: w kraju, który bardzo ucierpiał w wyniku pandemii Covid-19, ale był w stanie poradzić sobie z odwagą i skutecznością, przybycie naszego corocznego flagowego wydarzenia będzie w swojej skali oznaką powrotu do normalnego życia w regionie, w którym sytuacja zdrowotna jest obecnie pod kontrolą.” 

„Jestem przekonany, że szosowe Mistrzostwa Świata UCI 2020 w Imola pozwolą nam wszystkim, pomimo obecnego trudnego kontekstu, na wielkie święto sportu. Nie mogę się doczekać zobaczenia Cię we Włoszech, krainie kolarstwa, na jednym z najbardziej wymagających torów w historii szosowych mistrzostw świata UCI i nie mogę się doczekać wyścigów, które zapowiadają się wspaniale."