23 Stycznia 2023

zmarł Janusz Janiak

zmarł Janusz Janiak

Polski Związek Kolarski z głębokim żalem informuje, iż w dniu dzisiejszym czyli 23 stycznia 2023 roku zmarł 

ŚP. Janusz Janiak

czołowy zawodnik Kadry Narodowej Polskiego Związku Kolarskiego w latach 1965-1970, wychowawca wielu wspaniałych kolarzy -  uczestników Mistrzostw Europy i Świata. Do jego wychowanków należą: Olimpijczyk z Seulu i Barcelony Wojciech Pawlak, uczestnik Mistrzostw Świata w 1982 r. Dariusz Szczucki, Małgorzata Przepiórkowska (Jędrzejewska), która 15 razy zdobyła Mistrzostwo Polski, a w 1993 roku wzięła udział w Mistrzostwach Świata w Oslo, Monika Cegła - wielokrotna mistrzyni Polski, uczestniczka Mistrzostw Świata w Atenach w 1999 roku, Agata Kędzierska (Nowicka) i Mariola Janiak (Palczewska) - wielokrotne Mistrzynie Polski na torze i na szosie oraz medaliści Mistrzostw Polski Małgorzata Michalczak (Kowalewska) i Krzysztof Polak.

 

Janusz Janiak w roku 1957 zapisał się do klubu KS ” Ostrowia” , następnie zostaje zawodnikiem LZS „ZIELONI” Ostrów. W latach 1960-1970 startował w barwach LZS ” Wielkopolska” Poznań. Dzięki dużej determinacji, ambicji i zdolnościom stał się czołowym zawodnikiem polskiej kadry kolarskiej. Ścigał się w czasach, gdy trenerem kadry był wybitny szkoleniowiec Henryk Łasak. Pan Janusz Janiak należał do grupy LZS-owców, wówczas najsilniejszego pionu polskiego kolarstwa. Największy sukces sportowy to:

– II miejsce w Wyścigu Dookoła Anglii w 1962.

Wysokie miejsca zajmował także w wyścigach:

– dookoła Polski

– dookoła Górnej Austrii

– dookoła Dolnej Austrii

– dookoła Belgii

– dookoła Bułgarii

– etapowych w Jugosławii, Rumunii i NRD. Z kolarskiego peletonu ceni i wspomina wielu znanych zawodników: Bogusława Fornalczyka, Leona Mareckiego, Kazimierza Marchewkę, Jana Mikołajczyka i Franciszka Przecinkowskiego. Pan Janusz Janiak jako zawodnik startował przez 13 lat, aż do roku 1970.

 

Kariera trenerska

W roku 1965 ukończył kurs instruktora kolarstwa w Warszawie i zaczął pracę jako trener. Do roku 1977 pracował w klubie LKS „Barycz” Przygodzice. W 1978 roku powstał kolarski klub sportowy w Raszkowie, gdzie pan Janiak został instruktorem kolarstwa. W 1982 roku uzyskał dyplom trenera 2 klasy na AWF we Wrocławiu. W latach 1986-1988 prowadził Narodową Kadrę Polski Kobiet. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych powstał program „Kaliska Próba Kolarska” pod patronatem Kuratorium Oświaty w Kaliszu. Trener Janusz Janiak stał się jednym z koordynatorów tej akcji na terenie gminy Raszków. Celem programu było propagowanie kolarstwa wśród uczniów szkół podstawowych z małych miasteczek i wsi. Do raszkowskiego klubu kolarskiego trafiło wielu młodych i utalentowanych zawodników, którzy pod okiem trenera Janiaka w ciągu kilku lat sięgneli po medale Mistrzów Polski. Ogólnie podopieczni trenera Janiaka zdobyli 111 medali Mistrzostw Polski, w tym 35 tytułów Mistrza Polski.

 

Zasługi

Pan Janusz Janiak to człowiek, który swoimi sportowymi sukcesami rozsławił Raszków w Polsce i na świecie. Wychował wielu wspaniałych zawodników, uczestników Mistrzostw Europy i Świata, którzy kontynuują karierę w klubach europejskich. W 2008 roku trener Janusz Janiak otrzymał złotą odznakę „Za zasługi dla sportu” od Ministra Sportu i Turystyki. W 2011 roku Burmistrz Gminy i Miasta Raszków wręczył panu Janiakowi nagrodę w dziedzinie kultury fizycznej i sportu.