06 Lutego 2023

WSPOMNIENIE O MIRZE JEKIEL

WSPOMNIENIE O MIRZE JEKIEL

 

26 stycznia bieżącego roku w Genewie w Szwajcarii w wieku 100 lat zmarła Mira Jekiel od lat wierny kibic polskiego kolarstwa, żona zmarłego w 2005 r. Michała Jekiela w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku wieloletniego członka Zarządu Polskiego Związku Kolarskiego i jednocześnie Dyrektoriatu UCI, a w latach 1968 – 1992 Sekretarza Generalnego UCI.

         Mira Jekiel urodziła się 1 marca 1923 roku w Suwałkach. Losy wojenne w 1939 roku rzuciły ją do Kazachstanu. Chciała wrócić do Polski. Wybrała jedyną wtedy możliwą drogą powrotu zakładając mundur wojskowy Wojska Polskiego jako sanitariuszka. Poznała Michała Jekiela. Po wojnie ukończyła studia medyczne. Powierzenie mężowi funkcji Sekretarza Generalnego Międzynarodowej Unii Kolarskiej, która swą siedzibę miała w Genewie spowodowało, że zamieszkała w Szwajcarii towarzysząc mężowi w podróżach do krajów i miast, w których rozgrywane były najważniejsze  światowe imprezy kolarskie, na których obecność Sekretarza Generalnego UCI była obowiązkowa.

         W imieniu polskich kolarzy, którym na tych najważniejszych światowych imprezach kolarskich składałaś gratulacje lub pocieszałaś po niepowodzeniach, w imieniu polskich działaczy i sportowych i kolarskich, których zawsze mile witałaś i chętnie w przypadku kłopotów chociażby językowych pomagałaś, w imieniu polskich sędziów kolarskich, których spotkałaś

 

Żegnamy Cię z żalem Doga Pani Miro.