23 Lutego 2023

STO DNI DO ŚWIATOWEGO DNIA ROWERU

STO DNI DO ŚWIATOWEGO DNIA ROWERU

Dokładnie 100 dni dzieli nas od wielkiego święta. 3 czerwca 2023 roku, na całym świecie celebrowany będzie Światowy Dzień Roweru. Polski Związek Kolarski, jako prawny reprezentant polskiego kolarstwa, również będzie brał aktywny udział w promocji tego wyjątkowego dnia. Jedną z wielu aktywności zaplanowanych, będzie odsłonięcie logotypu #WorldBicycleDay na torze kolarskim w Pruszkowie, gdzie mieści się siedziba Polskiego Związku Kolarskiego.

 

- Jesteśmy dumni, że jako przedstawiciele Polskiego Związku Kolarskiego, ale przede wszystkim miłośnicy roweru możemy czynnie brać udział w dniu, który obchodzony będzie absolutnie na całym świeciepowiedział Rafał Makowski, Prezes Polskiego Związku Kolarskiego.– Rower jest dla kolarzy i miłośników dwóch kółek wspólnym mianownikiem. Nie jest ważne, czy to rower szosowy, terenowy  czy torowy - dla wszystkich jest to dla nas bardzo ważny dzień i zamierzamy czynnie brać w nim udział. Zachęcamy wszystkich, aby tego dnia skorzystali ze swoich dwóch kółek i podzielili się tą informacją z całym światem. Jako PZKOL i Arena Pruszków, zamierzamy w tym dniu m.in. odsłonić logotyp Światowego Dnia Roweru, który naklejony zostanie na torze kolarskim w Pruszkowie. 

 

Światowy Dzień Roweru został ustanowiony rezolucją 72/272 Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych 12 kwietnia 2018 r. Rezolucja głosiła m.in. że: „rower przekazuje pozytywny sygnał do wspierania zrównoważonej konsumpcji i produkcji oraz ma pożyteczny wpływ na klimat”. Wskazywała też, że ważne jest „wspieranie najlepszych praktyki i środków promocji roweru w społeczeństwie”. Miała uświadomić, że rower stanowi źródło korzyści społecznych, zdrowotnych i ekonomicznych. Namawiała też wszystkich, w tym prywatne firmy i instytucje państwowe, do zainteresowania rowerem jako wszechstronnym narzędziem człowieka.

 

Inicjatorem przyjęcia rezolucji był Polak – prof. Leszek Sibilski, socjolog, wykładowca akademicki, były kolarz wyczynowy, obecnie mieszkający w USA.

 

Więcej informacji na stronie www.pzkol.pl, facebook.com/pzkol oraz  facebook.com/arenapruszkowtorkolarski