20 Sierpnia 2017

Marek Rutkiewicz wygrywa Puchar MRiRW

Zwycięstwem Marka Rutkiewicza (Wibatech 7R Fuji) zakończył się Międzynarodowy Wyścig Kolarski o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (kat. 1.2 UCI).

W niedzielę 20 sierpnia rozegrany został kolejny z polskich klasyków - Szlakiem Wielkich Jezior - zaliczanych do kalendarza UCI Europe Tour. Zarówno start, jak i meta wyznaczone zostały w Czyżewie, a kolarze do pokonania mieli siedem 24-kilometrowych rund, co dawało łączny dystans 167 kilometrów.

Decydująca dla losów wyścigu okazała się 20-osobowa ucieczka, która z czasem zaczęła się dzielić. Na ostatnie kilometry jako pierwsi wjechali już tylko Mateusz Komar (Voster Uniwheels), Paweł Bernas (Domin Sport), Marek Rutkiewicz (Wibatech 7R Fuji), Josef Cerny (Elkov Author) oraz Andris Vosekalns (Rietumu Banka Riga) i to oni między sobą rozstrzygnęli o wyniku wyścigu.

W finałowej rozgrywce najszybszy na kresce był Mateusz Komar, jednak ekipa Wibatech złożyła protest, wskazując na nieprzepisowy finisz zawodnika z ekipy Voster. Komar miał zmienić tor jazdy na ostatnich 200 metrach, zajeżdżając drogę Rutkiewiczowi. Po przeanalizowaniu zapisu z kamery sędziowie uznali wniosek drużyny Wibatech i zwycięzcą Pucharu MRiRW został Rutkiewicz, obok którego na podium stanęli Łotysz Andris Vosekalns i Czech Josef Cerny. Komar przesunięty został na ostatnie (5.) miejsce w grupie.