19 Września 2017

Torowe mistrzostwa świata 2019 w Pruszkowie!

Torowe mistrzostwa świata 2019 w Pruszkowie!

Międzynarodowa Unia Kolarska ogłosiła we wtorek, podczas rozgrywanych w norweskim Bergen mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym, że prawo do organizacji torowego czempionatu w 2019 roku przyznano Polsce.

- To fantastyczna informacja. Negocjowaliśmy ofertę organizacji mistrzostw świata bardzo długo. Chcieliśmy tych mistrzostw ponieważ jednym z moich celów jest ożywienie naszego wspaniałego pruszkowskiego obiektu - powiedział prezes Polskiego Związku Kolarskiego Dariusz Banaszek.

- Przypomnijmy, że w tym roku w listopadzie PZKol zorganizuje pierwszą edycję Pucharu Świata w kolarstwie torowym. Chcemy, aby ta impreza się udała i podchodzimy do tego z pełnym profesjonalizmem, bo to będzie próba generalna przed rokiem 2019 - dodał szef PZKol.

Będą to drugie mistrzostwa świata w Polsce w tej odmianie kolarstwa. Pierwsze odbyły się w 2009 roku. Wielkie kolarstwo powraca do Polski po dekadzie.

- Warto podkreślić, że po tych 10 latach polskie kolarstwo torowe jest całkiem inne - zaznaczył prezes Banaszek. - W 2009 roku byliśmy zdecydowanie w innym miejscu niż teraz. Obecnie mamy na koncie choćby trzy torowe tytuły mistrzowskie Katarzyny Pawłowskiej i jeden Adriana Teklińskiego, a to przecież nie cały nasz dorobek medalowy. W 2019 roku reprezentacja Polski będzie jeszcze mocniejsza, a nasi zawodnicy staną przed ogromną szansą na wywalczenie medali przed własną publicznością. Sam byłem zawodnikiem, więc wiem jak to jest ważne i jaką napawa dumą. Wierzę, że to będzie wspaniała impreza pod względem organizacyjnym, bo dołożymy ku temu wszelkich starań, jak i pod względem sportowym w wykonaniu naszych reprezentantów - zakończył prezes Dariusz Banaszek.

Do tej pory na pruszkowskim welodromie, który został oddany do użytku we wrześniu 2008 roku, odbyły się trzy imprezy mistrzowskie: mistrzostwa Europy juniorów 2008, mistrzostwa świata seniorów 2009 oraz pierwsze, historyczne, mistrzostwa Europy elity 2010.

Mistrzostwa świata na torze 2019 odbędą się w dniach 27 lutego - 3 marca.