09 Listopada 2017

MŚ Urban: Turoboś, Szymuk i Serwin powalczą w Chinach

MŚ Urban: Turoboś, Szymuk i Serwin powalczą w Chinach


W najbliższy weekend w chińskim Chengdu rozegrane zostaną mistrzostwa świata w kolarstwie miejskim (Urban), w programie których znalazły się BMX, trial i eliminator (XCE). Polskę reprezentować będzie tam troje zawodników.

W tym roku Międzynarodowa Unia Kolarska postanowiła wyłonić mistrzów świata w BMX, trialu i eliminatorze podczas jednej imprezy - mistrzostw świata w kolarstwie miejskim - która w dniach 8-12 listopada odbywa się w Chengdu. W odległych Chinach nie zabrakło biało-czerwonych. W eliminatorze Polskę reprezentować będą aktualni mistrzostwie w tej konkurencji - Marta Turoboś (Hurom Sławno Kellys) oraz Łukasz Szymczuk (KKW Superior Wałbrzych). Ich wyścigi, zarówno kwalifikacje, jak i finały, rozegrane zostaną w niedzielę.

- Drugi dzień pobytu w Chinach na UCI Urban Cycling World Championships spędziliśmy na zapoznaniu się z terenem na którym będzie wytyczona trasa wyścigu XCE. Wbrew dotychczasowym komunikatom ze strony UCI trasa nie będzie ani płaska, ani szybka. Liczne podesty, podajzdy, schody, przejazd wyschniętym strumieniem powodują, że trasa jest wymagająca zarówno technicznie jak i fizycznie. Dodatkowo smaczku dodają betonowe korzenie baobabów - opisywał trasę Przemysław Gierczak, trener Hurom Kellys Sławno, który jest na miejscu razem z zawodnikami.

- Trasa wyścigu XCE będzie gotowa dopiero w sobotę kiedy zostanie przeprowadzony pierwszy oficjalny trening, więc nasi zawodnicy mają czas na odpoczynek po długiej i męczącej podróży. Po oficjalnym otwarciu mistrzostw mogliśmy obejrzeć drużynowe zmagania trialowców, w których zwyciężyła ekipa z Francji (Polacy nie startowali). Pierwszy start reprezentanta Polski zaplanowano na piątek, którym będzie występ Karola Serwina w Trialu. Marta Turoboś i Łukasz Szymczuk zmagania rozpoczną w eliminacjach w niedzielę o 13:00 czasu lokalnego.

Z kolei w trialu rowerowym (kat. ME20) w szranki stanie Karol Serwin (KM Champion Świdnik), który w maju tego roku sięgnął po swój 15. złoty medal w mistrzostwach Polski. Swoją konkurencję rozpocznie on w piątek od 1/2 finału, zaś ścisły finał odbędzie się w sobotę.