13 Stycznia 2018

Przełajowe MP: Pierwsze medale rozdane

Przełajowe MP: Pierwsze medale rozdane

W sobotę w Koziegłowach rozpoczęła się rywalizacja o medale przełajowych mistrzostw Polski. W pierwszym dniu o tytuły i trofea walczyli mastersi, żaczki i żacy oraz młodziczki i młodziki.

Wyniki 1. dnia mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym 2018

81. edycja mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym rozgrywana jest w Koziegłowach, podobnie jak miało to już nie raz miejsce w przeszłości. Loklalny MGLKS "Błekitni"  rok rocznie z resztą organizuje dla "błotniaków" znad Wisły wyścigi - w Koziegłowach regulanie odbywają się Puchary Polski w przełaju. 

Wyścigi o medale MP rozgrywane są na liczącej 2940 metrów rundzie wytyczonej w okolicach kompleksu sportowego przy ulicy Zamkowej. 

Jako pierwsi w szranki stanęli mastersi i zawodnicy z licencjami kategorii cyklosport. Tu po biało-czerwone koszulki sięgali Zbigniew Krzeszowiec (kat. Masters V),  Leszek Ziętkowski (kat. Masters IV A), Waldemar Banasiński (kat. Masters IV B), Aleksandra Zabrocka (kat. Masters Open-kobiety), Aleksander Gawryluk (kat. Masters III A), Wojciech Bartolewski (kat. Masters III B), Rafał Chmiel (kat. MAsters II A), Andrzej Kaiser (kat. Masters II B), Maksymilian Bieniasz (kat. Masters I) oraz Marcin Kawalec (kat. Cyklosport M).

Kolejni do rywalizacj przystąpili żacy i żaczki, na których czekały Puchary Dyrektora 81. Mistrzostw Polski w Kolarstwie Przełajowym. Wśród chłopaków najlepiej spisał się Jacek Glazik (MLKS Baszta  Bytów), który już kolejny raz w tym sezonie jako pierwszy zameldował się na mecie. O 12 sekund pokonał on klubowego kolegę Tomasza Reca, a 17 sekund stracł Kamil Gutowski (UKK Prostki). Najlepszą z żaczek okazała się zawodniczka klubu z Koziegłów, Milena Tokarska. Ona również nie po raz pierwszy w tym sezonie stanęłą na najwyższym stopniu podium.  Uzyskała ona 16 sekund przewagi nad Alicją Lachowicz (UKK Prostki), a minutę straciła do nej Milena Banaszkiewicz (LKS Trasa Zielona Góra).

O Naramiennik i Puchar Prezesa Polskiego Związku Kolarskiego walczyli dziś młodzicy i młodziczki, jako ostatni wyruszając na trasę. W pierwszym z tych wyścigów triumfował Kacper Hoppa (GKS Cartusia w Kartuzach), który nie ma sobie równych w tym sezonie. Wygrywał większość z wyścigów, w których brał udział i był głównym faworytem sobotniego wyścigu w Koziegłowach. Łatwo jednak nie było - okazał się on minimalnie szybszym od Michała Waloszka (GK Gliwice), a miejsca na podium dopełnił Norbert Stafiej (KLKS Azalia Brzóza Królewska), tracąc niespełna pół minuty.  Pośród młodzieczek rządziła za to Malwina Mul z Brzózy Królewskiej, która - podobnie jak w wielu wcześniejszych startach zaliczanych do ORLEN Pucharu Polski - pokonała swoje rówieśniczki. Tym razem obok niej na pudle stanęły Milena Jędrzejczak (MLUKS Victoria Jarcin) i Zofia Krystowiak (FRK Krzysztofa Kuźniaka), tracąc odpowiednio 22 sekundy oraz nieco ponad półtorej minuty. 

W drugim dniu przełajowych mistrzostw Polski w Koziegłowach do walki o medale staną przedstawiciele pozostałych kategorii - juniorek i juniorów młodszych, juniorów, orliczek i orlików oraz elity kobiet i mężczyzn.