05 Marca 2018

Torowe MŚ 2018: Podsumowanie ostatniego dnia

Torowe MŚ 2018: Podsumowanie ostatniego dnia

Za torowcami ostatni dzień mistrzostw świata w Apeldoorn. Do rozegrania było w programie już tylko kilka konkurencji, ale niestety w żadnej z nich Polacy nie odnieśli sukcesów.

Wyniki torowych mistrzostw świata 2018

Przedpołudniowa sesja rozpoczęła się od kobiecego keirinu, jednak bez udziału naszych reprezentantek. Po złoty medal w tej konkurencji sięgnęła Ukrainka Liubov Basova, pokonując Koreankę Hyejin Lee i Brytyjke Katy Marchant.

Po rozegraniu biegów za derną na tor wyszli specjaliści od walki na krótkich dystansach, którzy konkurowali w kwalifikacjach wyścigu na 1km. Wykręcone czasy były znakomite, a różnice czasowe dzielące kolejnych zawodników minimalne. Niestety, naszej dwójce zawodników - Mateuszowi Lipie i Mateuszowi Rudykowi - zabrakło nieco, by awansować do ścisłego finału. Ostatecznie zakończyli oni rywalizację odpowiednio na 17. i 19. miejscu. Na podium stanęli zaś Holender Jeffrey Hoogland, Australijczyk Matthew Glaetzer oraz kolejny Holender, Theo Bos.

Szczęścia brakowało dziś także Katarzynie Pawłowskiej, która startowała w wyścigu punktowym. To koronna konkurencja Polki, w której sięgała już po wielkie sukcesy z tytułem mistrzyni świata na czele, jednak tym razem nie zdołała ona odegrać większej roli w rywalizacji. Skończyła ona ją na 18. miejscu, a po medale sięgnęły zaś Holenderka Kirsten Wild, Amerykanka Jennifer Valente oraz Kanadyjka Jasmin Duehring.

Ostatnią konkurencją w niedzielnym programie torowych mistrzostw świata był męski madison. Niezwykle widowiskowy wyścig rozgrywany na dystansie 50 kilometrów, w którym zawodnicy jadą w duetach, zmieniając się poprzez charakterystyczne wypchnięcie ręką. Polskę w tym wyścigu reprezentował duet Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski, którzy mają za sobą w tym sezonie sporo udanych startów. Po cichu liczono, że uda im się zakończyć rywalizację w czołowej piątce, jednak nie tym razem. Polakom, mimo prób, nie udało się nadrobić okrążenia i zmagania zakończyli z niewielkim dorobkiem punktowym, na 13. miejscu. Triumfowali Niemcy przed Hiszpanami i Australijczykami.